Erasmus + KA229 Partnerības projekts  “ Europe’s natural treasures in the past and future”  / Naturschätz (Eiropas dabas bagātības)”/ 2020-1-AT01-KA229-078094_6

Partnerorganizācijas: Eiropas dārzkopības skolas no Austrijas, Francijas, Latvijas, Čehijas un 2 Beļģu skolas.

BDV 36 mobilitātes (11 pedagogiem, 25 izglītojamajiem)

Projekta īstenošanas laiks 01.09.2020 – 31.08.2022. pagarināts līdz 31.08.2023.

Erasmus+ programmas 2. pamatdarbības skolu apmaiņas partnerības projekts KA229 “Eiropas dabas bagātības pagātnē un nākotnē”.

Projekta mērķis – izzināt dažādu valstu dārzkopības kultūru un dabas mantojumu sasaisti.

Projekta vadošais partneris Austrijas dārzkopības skola; Gartenbauschule Langenlois.

Aktivitāte ar tēmu ” Lokālā produkcija un mārketings” īstenota Belgija IPEA La Reid skolā 2021. gada rudenī, kur no mūsu skolas piedalījās 1 pedagogs un 5 izglītojamie. Audzēkņi izzināja vietējo lauksaimniecības un dārzkopības uzņēmumu pieredzi produkcijas ražošanā, pārstrādē un tās realizācijā gan individuali, gan kooperatīvos. Īpasi aktuāla bija situācijas izzināšana par produkcijas realizācijas iespējām Covid -19 pandēmijas apstākļos, kā tas ietekmējis mārketinga īstenošanu.

2022.gada martā, Beļgijā Liege dārzkopības skolā tika īstenota aktivitāte ar tēmu “Beļģijas zilie akmeņi'”. No mūsu skolas tajā piedalījās 1 pedagogs un 5 izglītojamie, Aktivitātes dalībnieki apmeklēja akmens lauztuves un pārstrādes uzņēmumu Belgijā, lai izzinātu viņu ģeoloģisko dabas bagātības “zilā akmens” izmantošanas iespējas būvniecībā un dārzu un apstādījumu ierīkošanā. Audzēkņi praktisko nodarbību laikā skolā apguva jaunas prasmes bruģēšanā, izmantojot “zila akmens” plāksnes un “Buzon” firmas distancerus. Notika arī praktiskās nodarbības mācoties veidot augļukoku vainagus ar elektriskajām šķērēm, kas norisinājās Beļģijas dārzkopības skolas augļu dārzā. Tika apmeklēts arī augļu pārstrādes uzņēmums, kur ražo Beļģu tradicionālo ābolu sīrupu.

 

Aktivitāte ar tēmu “ Luāras ieleja un dabas aizsardzība” tika īstenota Francija Orleānas dārzkopības skolā, 2022 gada maijā un tajā, no Bulduru Dārzkopības skolas piedalījās 1pedagogs un 5 izglītojamie. Jaunieši iepazina Francijas Luāras ielejas dabas bagātības ar vēsturiskajiem pils dārziem. Pirmais uzdevums audzēkņiem bija orientešanās spēle pa Orleānas pilsētu, miksētās valsts grupās lai audzēkņi atraktīvi savstarpēji iepazītos un iepazītu arī pilsētu. Aktivitātes laikā notika vairākas vizītes uz Francijas pils dārziem kā: “Chateauneuf sur Loire”, pils un pils dārzu “Château de Chambord”, kā arī pilsētas Blois pili, kur tika apskatīta liela augu daudzveidība un pareiza augu kopšana reģiona apstākļiem. Tika apmeklēts arī Blois pilsētā esošais Parc Louis Pasteur” un bioloģiskās daudzveidības muzejs gida pavadībā.

2022.gada maijā, Čehijā Rajhrad dārzkopības skolā tika īstenota aktivitāte ar tēmu “Dienvidmorāvijas daba un kultūras atmiņa “. Kur no mūsu skolas piedalījās 1 pedagogs un 5 izglītojamie. Šajā aktivitātē tika apmeklētas Morāvijas reģiona dabiskās pļavas “CHKO Bílé Karpaty”, lai iepazītu tur augošās aizsrgājamo augu sugas un izzināt bioloģiskās augu aizsardzības metodes. Apmeklēja vēsturisko Lebnicas pili, tās oranžēriju un parku. Mendel Universitātes parkā analizēja augu sortimentu 11 dažādos dārzos. Audzēkņi praktisko nodarbību laikā skolā veidoja augstās dobes, kur tika kopīgi satsādītas ar dažādiem garšaugiem un dārzeņiem, darbs notika miksētās valsts grupās. Jauniešiem tika izmēģināta roka gleznošanā ar krāsu, kas ir veidota no karstu procesa iežiem un piena. Noslēgumā vēl tika apmeklēta Piskovna seč, kas ir bijusi smilts karjera, kur tika veikta kaolīna smilšu ieguve.

 

Latvijā, Bulduru Dārzkopības vidusskolā 2022. gada oktobrī norisinājās aktivitāte ar tēmu “Latvijas dabas bagātība – kūdra. Augļi un ogas”. Aktivitātes mērķis bija dalīties ar paraugpraksi ar citām Eiropas dārzkopības skolām un parādīt Latvijas dabas bagātību – kūdras purvus, kas radušies daudzu gadsimtu garumā. Sadarbībā ar uzņēmumu La Flora parādām saviem partneriem, kā kūdru iegūst no dārzkopības un kādas dārzkopības kultūras audzē purva augsnēs. Tika apmeklēts arī Dārzkopības institūts Dobelē, kur dalībnieki iepazinās un uzzināja par Latvijā raksturīgākajām augļkopības kultūrām un šķirnēm un to audzēšanas tehnoloģijām. Un tika skatīta eksperimentālā apstrāde, kā augļu un ogu kultūras tiek pārstrādātas ilgstošai uzglabāšanai (sulas, saldumi, tēja). Tika organizēta vizīte uz Rīgas Centrāltirgu, lai uzzinātu vairāk par Latvijas reģiona dabu un dārza produktiem. Aktivitātes noslēgumā dalībnieki apkopo un salīdzina produktu daudzveidību, to audzēšanas apstākļus un pārstrādes tehnoloģijas Latvijā un savās valstīs.

Austrijā no 2023.gada maijā, Langenlois dārzkopības skolā norisinājās aktivitāte ar tēmu “Dārzeņi un garšaugi, uzturs klimata pārmaiņu apstākļos “. Aktivitātes laikā jaunieši iepazina Austrijas dārzkopības skolu un skolas apkārtni. Katra valsts prezentēja par ēšanas paradumiem savā valstī. Norisinājās ekskursijas uz uzņēmumu “Spirulix”, kas ražo produktus no aļģēm, piemēram, cepumus, musļus, čipsus u.c. bija vizīte arī uz sēņu audzētavu “Vitus Vitality” un uzņēmumu, kurš nodarbojas ar visādu augu tirgošanu, dārzu plānošanu un labiekārtošanu “Nentwich” Norisinājās arī praktiksie darbi skolā, audzēkņi bija sadalīti divās grupās vieni darbojās uz lauka un stādīja sīpolus, un selerijas, otra grupa mizoja un grieza augļus un dārzeņus žāvēšanai vai saldēšanai. Pēdējā vizīte bija uz Abbey dārziem kur gida pavadījumā tika apskatīti skaistie dārzi, un uzzināta dārza vēsture un tā simbolika. Jaunieši pēdējoaktivitātes dienu pavadīja Vīnē, kur apskatīja Šenbrun pils parku un Vīnes vecpilsētu.

Austrijas dārzkopības skolā Gartenbauschule Langenlois, 2023.gada Jūlijā norisinājās pēdējā koordinātu un skolotāju aktivitāte, kur norisinājās darbs ar dokumentu kārtošanu, katra skola gatavoja arī stundu plānu, atbilstoši savas skolas aktivitātes tēmai. Stundu plāni un aktivitātes norise pieejama padletā: https://padlet.com/ricardaoellerer/european-natural-treasures-past-and-future-2nuv7l3uyforcofh. Pārunājām projekta rezultātu īstenošanu un darāmo darbu saraktu kas katrai valstij vēl jāizdara līdz projekta beigām. Bija iespēja izstaigāt visu skolas teritorijas ierīkoto dārza un atpūtas vietu gan studentiem, gan skolotājiem. Dārzs ir pārdomāts, ar dažādām dārza daļām un iekļautiem ainavu elementiem, un permakultūras dārziem raksturīgiem risinājumiem, kas veidots skolai sadarbībā ar nozaru sponsoriem. Tika noorganizētas vizītes uz Langenlois tuvumā esošo “Kittenberger Erlebnisgarden“. Tas ir uzņēmums ar 40 dažādiem dārzu paraugiem, ievērojams apskates objekts dārzkopības nozares speciālistiem un interesantiem. Tika apmeklēts arī dabas parks Gemeindealpe, kur pacēlāmies kalnā 1626 m augstumā, ar reģionam rakturīgu alpu pļavu un kokaugu bioloģisko sortimentu, tai skaitā aizsargājamiem augiem.