Ierastās krāšņās puķu dobes Bulduros pārtop modernā robotizētā iDārzā – kādas iespējas tas piedāvās?

SIA Bulduru Dārzkopības vidusskola

Vadītāja

Anta Sparinska

Tālrunis: +371 29446249

Dārzu sezona tuvojas noslēgumam, bet Bulduru Dārzkopības vidusskolā projektā “Autonoma robotizēta platforma Latvijas iDārzs ilgtspējīgai stādaudzēšanas nozares attīstībai”, vasarā uzsāktie darbi turpinās pilnā sparā. Projekts sākās maija beigās, tāpēc, lai arī gribētos uzreiz ķerties pie zemes darbiem, tomēr vispirms bija jāveic pamatīgi plānošanas un izpētes darbi.

Darbs pie robota izstrādes.
Paralēli darbi vedas divos virzienos: Latvijas Lauksaimniecības Universitātes Tehniskās fakultātes un Rīgas tehniskās universitātes Ģeomātikas un Mākslīgā intelekta un sistēmu inženierijas katedras kopīgi veic darbu pie robota izstrādes, kura uzdevums būs noteikt augu attīstību, fizioloģiskās pārmaiņas, identificēt patogēnu parādīšanos. Lai izzinātu pasaules pieredzi šajā jomā, patiesi veiksmīgs izdevās pieredzes apmaiņas brauciens uz Nīderlandi, kur iepazina Vageningenas universitātes zinātnieku sasniegto dārzkopības robotu jomā, kā piemēram aparātus, kas patstāvīgi dārzā var apgriezt krūmus un izgriezt liekos rožu zarus vai novākt siltumnīcā paprikas ražu. Augu fenoloģisko izmaiņu noteikšanā par perspektīvāko instrumentu novērtējām sensoru komplektu, kas augu vienlaicīgi  skenē ar lāzera staru, nosakot tā apjomu, pārmaiņas lapu leņķī, kā arī veic fotogrāfijas, nosakot atstarotos sarkanos, zaļos, zilos krāsu spektra viļņus, kā arī infrasarkano starojumu. Šie parametri ļauj iegūt auga attēlu digitāla, telpiska punktu mākoņa formā, lai tālāk informāciju par izmaiņām apkopotu datu bāzē, kuras informāciju tālāk varēs izmantot Latvijas stādaudzētavās un dārzos

Parauglaukuma izveide.
Otrs ne mazāk svarīgs un krietni apjomīgāks darbs ir parauglaukumu izveide, kuros būtu augiem optimāli augšanas apstākļi, piemērots mitruma režīms un augsnes sastāvs. Bulduru dobēs tiek nomainīta, ielabota augsne, dobju izkārtojums pateicoties Latvijas Universitātes Botāniskā dārza, SIA Galantus un Latvijas Lauksaimniecības universitātes ainavu arhitektūras katedras speciālistiem tiek plānots tā, lai būtu pētījumam atbilstošs atkārtojumu skaits, lai robots varētu efektīvi pārvietoties, piemērojoties dažādiem celiņu seguma veidiem. Šobrīd plānotais parauglaukumu izkārtojuma aprises jau sāk iezīmēties dabā un gatavojamies, lai pavasarī varētu sākt stādīt augus, kas šobrīd gaida savu kārtu pierakumu laukumā. Ainavu arhitektiem ziemā būs atbildīgais uzdevums atrast katram augam vispiemērotāko vietu pēc augšanas prasībām, lai varētu veikt pētniecisko darbu un vizuāli parauglaukumi būtu skaisti.

Bulduru Dārzkopības vidusskola dekoratīvo augu stādījumi vienmēr ir bijuši slaveni ar savu daudzveidību un krāšņumu. Jaunais projekts ļaus skolas audzēkņiem, dārzniekiem un visiem dārzu kopējiem priecāties par ziedu skaistumu un apgūt jaunas zināšanas un audzēšanas tehnoloģijas.

http://ec.europa.eu/agriculture/rural-development-2014-2020/index_lv.htm