Projekta vadošais partneris: SIA Broccoli

Projekta sadarbības partneri: Rīgas Tehniskā universitāte, SIA Bulduru Dārzkopības vidusskola, SIA ADDO Energy, biedrība “Mežvidu lauksaimniecības un tehnoloģiju parks”.

Projekta trešajā pusgadā (09.2023.-02.2024.), projekta partneri ir strādājuši pie sekojošu aktivitāšu  īstenošanu:

  • Aprīkojuma, tehnoloģiju un materiālu iegāde:

Izveidotā darba grupa, atbilstoši iepriekš izveidotajai metodikai, identificēja nepieciešamos materiālus un tehniskos risinājumus eksperimentu realizācijas nodrošināšanai. Projekta partneri ir veikuši vairākas cenu aptaujas, kuru rezultātā ir iegādāti materiāli aktivitāšu veikšanai.

  • Kultūraugu monitoringa veikšana kontrolētos apstākļos bāzes datu ieguvei un datubāzes izveidei:

Identificēti un izveidoti mākslīgā klimata parametri, kuros tiks veikta testa ciklu audzēšana izvēlētajiem kultūraugiem. Ir izveidots eksperimentālais uzstādījums korektu datu ievākšanai un mākslīgā intelekta apmācīšanai. Datu korektums tiks nodrošināts ar aprīkojuma kalibrēšanu, augstas izšķirtspējas vizuālo datu ieguvi un augšanas apstākļu nostabilizēšanu.

  • Algoritmu izstrāde iegūto datu kopu apstrādei:

Datu ieguvei ir uzstādītas atbilstošas kameras, savukārt konfigurēšanas darbi ir procesā, kas ietver attēlu sūtīšanu ar serveri, ethernet savienojuma izveidi un sensoru novietojuma plānojumu.

  • Mākslīgā apgaismojuma tehnoloģiju uzlabojumi:

Pārskata periodā tika uzsākta mākslīgā apgaismojuma piemērotības testēšana, t.sk. ir izveidoti gaismas atdeves jeb intensitātes kartes izveidotajos plauktos. Veicot audzēšanas ciklus, tiek izdarīti secinājumi, lai nākamajā ciklā veiktu uzlabojumus apgaismojuma nodrošināšanai.

  • Ietekmes novērtējums pēc mākslīgā apgaismojuma tehnoloģiju uzlabojumiem:

Mākslīgā apgaismojuma ietekme tika novērtēta, veicot dažādus mērījumus augiem. Pirmie testi ir devuši būtiskas atziņas, kas jāpārbauda turpmākajos eksperimentos.

  • Elektroenerģijas patēriņa uzlabošanas risinājumi:

Eksperimentu norises vietā tika uzstādīti elektrisko savienojumu prototipi, kas paredzēti efektīvākai LED un pārējo sistēmu darbībai. Papildus ir uzstādīti jaudas patēriņa IoT sensori – apgaismojuma patēriņa monitoringam. Tiek turpināts darbs pie datu ieguves, secinājumu iegūšanai.

  • Ietekmes novērtējums pēc elektroenerģijas patēriņa uzlabošanas risinājumu ieviešanas:

Izveidotie sensoru testēšana turpinās laboratorijas apstākļos, lai nodrošinātu korektas informācijas iegūšanu audzēšanas apstākļos. Rezultāti no reālās vides tiks iegūti nākamajā pārskata periodā.

  • Izstrādāto risinājumu testēšana, monitorings un analīze siltumnīcas apstākļos:

Ir izvēlēts testa augs uz kura vislabāk veikt novērojumus. Eksperimentālais darbs tiks uzsākts nākamajā pārskata periodā.

  • Izstrādātā mākslīgā intelekta algoritma testēšana kontrolētos apstākļos ar citām kultūraugu šķirnēm:

Sākotnēji izvēlētā augu suga, pēc eksperimentālo datu analīzes, tika atzīta par nepiemērotu mērķim, tāpēc eksperimenti tiks atkārtoti ar citu sugu.

Projekta tiek īstenots ar Eiropas Lauksaimniecības fonda lauku attīstībai Latvijas Lauku attīstības programmas 2014.-2020. gadam 16. pasākuma „Sadarbība” 16.1. apakšpasākuma “Atbalsts Eiropas Inovāciju partnerības lauksaimniecības ražīgumam un ilgtspējai lauksaimniecības ražīguma un ilgtspējas darba grupu projektu īstenošanai” atbalstu.

Projekta attiecināmās izmaksas ir 370 780,99 Eur, no tiem publiskais finansējums 333 702,89 Eur apmērā. Vairāk informācijas par Eiropas Lauksaimniecības fondu lauku attīstībai pieejams Eiropas Komisijas tīmekļa vietnē – http://ec.europa.eu/agriculture/rural-development-2014-2020/index_lv.htm